Małopolska Okręgowa
Izba Inżynierów
Budownictwa w Krakowie

KODEKS zasad etyki zawodowej członków Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa Przyjęty Uchwałą Nr PIIB/KZ/0016/2024 XXIII Krajowego Zjazdu Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z dnia 14 czerwca 2024 r.

Wykonując zawód zaufania publicznego regulowany przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, Członkowie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa są szczególnie zobowiązani do działania zgodnego z dobrem publicznym oraz zasadami uczciwości zawodowej i osobistej oraz dbania o poszanowanie przepisów powszechnie obowiązującego prawa.
Członkowie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa wykonując czynności zawodowe zobowiązani są do przestrzegania prawa, Kodeksu Etyki Zawodowej, uchwał organów samorządu zawodowego inżynierów budownictwa oraz obowiązków Członka Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, a za ich zawinione naruszenie podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej.

 

ROZDZIAŁ 1
ZASADY OGÓLNE

  1. Członek Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa zwany dalej „Członkiem Izby”, działa na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju cywilizacyjnego, w szczególności poprzez zapewnienie bezpieczeństwa obiektów budowlanych i procesów budowlanych.
  2. Członek Izby traktuje życie, zdrowie, bezpieczeństwo osób i mienia oraz dobro publiczne jako najwyższy priorytet.
  3. Członek Izby swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje dla poprawy warunków życia społeczeństwa.
  4. Członek Izby kieruje się dbałością o środowisko naturalne.

ROZDZIAŁ 2
CZŁONEK IZBY A SPOŁECZEŃSTWO

  1. Członek Izby w swojej działalności powinien postępować w sposób profesjonalny, uczciwy, rzetelny i godny zaufania.
  2. Członek Izby w wypowiedziach publicznych lub w kontaktach z mediami, w tym mediami społecznościowymi, nie może uchybiać godności zawodu i samorządu zawodowego.
  3. Członkowi Izby nie wolno dopuszczać do działań korupcyjnych, zarówno we własnym postępowaniu, jak i tolerować ich u innych.
  4. Członek Izby nie może stosować ani tolerować mobbingu, a także żadnych form dyskryminacji.
  5. Członek Izby powinien współdziałać z przedstawicielami innych zawodów w zakresie posiadanych  uprawnień  budowlanych  lub  tytułu  rzeczoznawcy  budowlanego oraz wiedzy i doświadczenia zawodowego.
  6. Członek Izby powinien uczestniczyć w ocenie i usuwaniu następstw skutków żywiołów i sytuacji kryzysowych związanych z budownictwem.

 

ROZDZIAŁ 3
CZŁONEK IZBY A ŚRODOWISKO

  1. Członek Izby powinien mieć świadomość wpływu swojej pracy na środowisko naturalne.
  2. Członek Izby powinien przeciwdziałać wprowadzaniu zmian w środowisku, które powodowałyby jego trwałą degradację. Powinien dbać o to, aby szkody wyrządzone środowisku naturalnemu na skutek działalności inwestycyjnej lub eksploatacyjnej zostały po zakończeniu prac budowlanych ograniczone do minimum lub usunięte.
  3. Członek Izby powinien dbać o stosowanie technologii oraz materiałów nieszkodzących środowisku, w tym wykorzystujących odnawialne źródła energii lub  pochodzących z recyklingu.

 

ROZDZIAŁ 4
CZŁONEK IZBY A ZLECENIODAWCA I PRACODAWCA

  1. Członek Izby powinien podejmować się tylko takich zadań, do których wykonania posiada odpowiednie uprawnienia budowlane lub tytuł rzeczoznawcy budowlanego i jest do nich teoretycznie oraz praktycznie przygotowany.
  2. Członek  Izby  powinien  poinformować  swojego  zleceniodawcę  lub  pracodawcę o wszelkich okolicznościach, jakie mogłyby stanowić przeszkodę lub zagrożenie w realizacji powierzonego mu zadania.
  3. W każdym przypadku, bez względu na okoliczności, Członek Izby powinien postępować w sposób bezstronny.
  4. Członek Izby nie może podejmować się wykonania czynności zawodowych niezgodnych z przepisami prawa, zasadami wiedzy technicznej i etyki zawodowej w celu spełnienia żądań lub oczekiwań zleceniodawcy albo pracodawcy.
  5. Członek Izby nie może kierować się możliwością osiągnięcia dodatkowych korzyści osobistych  wynikających  ze  stosowania  konkretnych  wyrobów  budowlanych lub technologii.
  6. Członek Izby powinien zachować w tajemnicy uzyskane informacje o charakterze poufnym związane z realizowanym zadaniem.
  7. Członek Izby podejmując się wykonania zadania powinien realnie określić zakres i koszty jego wykonania i ustalić wynagrodzenie, pozwalające na pokrycie tych kosztów z odpowiednim zyskiem.

 

ROZDZIAŁ 5
CZŁONEK IZBY A WYKONYWANY ZAWÓD

  1. Członek Izby pełniący samodzielne funkcje techniczne w budownictwie sprawuje je osobiście i jest niezależny w podejmowaniu bezstronnych decyzji związanych z fachową oceną zjawisk technicznych oraz zagadnień techniczno-organizacyjnych.
  2. Realizacja zadań związanych z wykonywaniem czynności zawodowych przez Członka Izby jest pracą twórczą, odpowiedzialną i wymagającą stałego podnoszenia kwalifikacji.
  3. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest obowiązkiem Członka Izby i powinno uwzględniać nie tylko rozwój jego osobistych zainteresowań, potrzeb i aspiracji zawodowych, ale także interes społeczny oraz wypełniać wymagania określone przez organy samorządu zawodowego inżynierów budownictwa.
  4. Członek Izby, pod kierownictwem którego odbywa się praktyka zawodowa zobowiązany jest potwierdzić ją zgodnie z prawdą oraz dołożyć wszelkich starań dla należytego przygotowania praktykanta do wykonywania zawodu, zarówno w zakresie umiejętności zawodowych, jak i przestrzegania zasad etyki zawodowej.
  5. Członek Izby przy sporządzaniu ocen, opinii, ekspertyz lub innych opracowań związanych z koniecznością fachowej oceny zjawisk techniczno-organizacyjnych w budownictwie, w tym wykonujący czynności na zlecenie organów nadzoru budowlanego i wymiaru sprawiedliwości, zobowiązany jest postępować bezstronnie, z należytą starannością oraz w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych lub tytułu rzeczoznawcy budowlanego.
  6. Członek Izby potwierdza podpisem tylko te prace, które zostały przygotowane lub sprawdzone przez niego osobiście albo wykonane pod jego nadzorem.
  7. Członek Izby może przypisywać sobie zasługi tylko za wykonaną przez siebie pracę, zapewniając uznanie współautorstwa innych osób.
  8. Członek Izby, wykonujący czynności zawodowe poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązany jest przestrzegać postanowień niniejszego Kodeksu, a także zasad etyki zawodowej obowiązujących w danym państwie.

 

ROZDZIAŁ 6
CZŁONEK IZBY A LOJALNOŚĆ I SOLIDARNOŚĆ ZAWODOWA

  1. Członka Izby obowiązuje szacunek i lojalność wobec pozostałych Członków Izby.
  2. Członek Izby powinien działać w zaufaniu do wyników prac wykonanych przez innych Członków Izby. W przypadku odmiennego poglądu powinien w pierwszej kolejności poinformować o nim zainteresowanego Członka Izby w sposób kulturalny, nie obrażając jego godności.
  3. Wydanie negatywnej opinii o pracy zawodowej innego Członka Izby, jest dopuszczalne tylko w przypadku, gdy istnieje potrzeba albo obowiązek jej wydania i opinia taka jest oparta na faktach i przepisach prawa.
  4. Członek Izby jest zobowiązany traktować obiektywnie i w odpowiedzialny sposób opracowania i realizacje wykonane przez innych Członków Izby, nie pomniejszając wartości ich pracy poprzez stosowanie powierzchownych lub tendencyjnych ocen.
  5. Członek Izby powinien działać z poszanowaniem dla praw autorskich i własności intelektualnej innych osób.
  6. Stosunek Członka Izby do osób wykonujących inne zawody powinna cechować kultura i życzliwość, a współpraca z nimi uwzględniać odrębność ich kwalifikacji zawodowych.
  7. Członek Izby, pełniący kierownicze funkcje w procesach budowlanych, zobowiązany jest umożliwiać rozwój zawodowy współpracownikom oraz dbać o przestrzeganie zasad etyki zawodowej na każdym etapie procesu inwestycyjnego.
  8. Członek Izby zobowiązany jest do postępowania niedyskryminującego inne osoby, w tym ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, orientację seksualną, wyznanie, narodowość, niepełnosprawność, wykształcenie, kwalifikacje lub wiek.
  9. Członek Izby sprawy sporne rozstrzyga przed upoważnionymi do tego organami Izby, ujawniając przykłady postępowań godzących w autorytet zawodu i obniżających zaufanie do zgodnej z prawem i odpowiedzialnej działalności inżynierskiej.
  10. Członek Izby powinien dążyć oraz podejmować starania o polubowne rozstrzygnięcie sporu z innym Członkiem Izby, korzystając ze wszystkich możliwie dostępnych środków, w tym mediacji, jeżeli tylko charakter sprawy na to pozwala.
  11. Członek Izby może zwracać uwagę innym Członkom Izby, których postępowanie uzna za nieetyczne i niezgodne z niniejszym Kodeksem, wyłącznie w sposób nie naruszający ich dóbr osobistych.
  12. Członek Izby powinien dołożyć należytej staranności, aby działania osób, z którymi wspólnie wykonuje czynności zawodowe, były zgodne z niniejszym Kodeksem. Za działania tych osób prowadzone w jego imieniu Członek Izby odpowiada jak za własne, jeżeli działania te były prowadzone za jego wiedzą i zgodą.

 

ROZDZIAŁ 7
CZŁONEK IZBY A PRACA W SAMORZĄDZIE ZAWODOWYM

  1. Pełnienie funkcji w organach Izby jest prawem i powinnością Członka Izby.
  2. Członek Izby, któremu powierzona została funkcja w organach Izby, obowiązany jest rzetelnie i z najwyższą starannością wypełniać obowiązki wynikające z tej funkcji.
  3. Przy wypełnianiu funkcji samorządowej, Członek Izby obowiązany jest kierować się w szczególności obowiązującymi przepisami i uchwałami organów Izby oraz interesem zawodowym Członków Izby.
  4. Członek Izby sprawujący funkcję w organach Izby:
    1. nie może wykorzystywać powierzonej mu funkcji we własnych sprawach, dla własnej korzyści albo korzyści bliskich mu osób;
    2. powinien na równych zasadach traktować wszystkich Członków Izby;
    3. powinien, w granicach swych zadań i możliwości, służyć informacją, pomocą i radą pozostałym Członkom Izby.
  5. Członek Izby, który z racji obowiązków wykonywanych w samorządzie uzyskał informacje, dotyczące spraw osobistych innego Członka Izby lub innych osób, nie może z nich korzystać dla innych celów, niż prawidłowe wykonanie swoich obowiązków samorządowych.

ROZDZIAŁ 8
STOSUNEK DO ORGANÓW IZBY

  1. Członka Izby obowiązuje szacunek i lojalność wobec organów Izby.
  2. Członek Izby obowiązany jest stosować się do uchwał organów Izby, niezależnie od jego osobistej oceny.
  3. Członek Izby obowiązany jest współdziałać z organami Izby w sprawach związanych z funkcjonowaniem i wykonywaniem zadań Izby oraz w sprawach wykonywania zawodu i przestrzegania niniejszego Kodeksu.
  4. Członek Izby nie może prezentować swojego stanowiska jako stanowiska Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa ani prowadzić w jej imieniu aktywności medialnej bez upoważnienia Prezesa Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, a jako stanowiska Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa bez upoważnienia Przewodniczącego Okręgowej Rady właściwej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
  5. Członek Izby wezwany przez organ Izby, w sprawach wynikających z ustawowego zakresu zadań Izby albo niniejszego Kodeksu, obowiązany jest stawić się na wezwanie w wyznaczonym terminie i złożyć wyjaśnienia, a w razie poważnej przeszkody niemożność stawiennictwa niezwłocznie usprawiedliwić.

 

ROZDZIAŁ 9
POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Postanowienia niniejszego Kodeksu organy Izby stosują wobec członków Izby niezależnie od stosowania przepisów powszechnie obowiązujących przez organy Izby i inne organy upoważnione na mocy przepisów odrębnych.
  2. W sprawach nieuregulowanych postanowieniami niniejszego Kodeksu organy Izby stosują przepisy powszechnie obowiązujące.