Szukaj
Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa na Facebooku

Laureaci 2019


Stanisław Janusz CZERNIK (BO) - w kategorii projektowanie


  • dr inż.
  • Politechnika Krakowska, Wydział Budownictwa Lądowego
  • członek MOIIB  nr MAP/BO/0102/16

Projekt budowlany i wykonawczy wieży widokowej ze ścieżką przyrodniczo-edukacyjną w koronach drzew w Krynicy-Zdroju

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz BLECHARSKI (BO) - w kategorii wykonawstwo


  • mgr inż.
  • Politechnika Krakowska, Wydział Inżynierii Lądowej
  • Członek MOIIB nr MAP/BO/0896/05

 

Realizacja siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu

 

 

 

 

 

 

 

W kategorii „Projektowanie” tytuł Inżyniera Roku 2019 oraz statuetka zostały przyznane dr. inż. Stanisławowi Czernikowi za projekt budowlany i wykonawczy wieży widokowej ze ścieżką przyrodniczo-edukacyjną w koronach drzew w Krynicy-Zdroju.

Dr inż. Stanisław Janusz Czernik –  góral rodem z Bukowiny Tatrzańskiej. Mieszka w Krakowie, ale każdego dnia tęskni za Podhalem i – jak mówią słowa popularnej piosenki – „chce wracać do hal”. Absolwent słynnej zakopiańskiej budowlanki indeks politechniki zapewnił sobie już w technikum, jako laureat Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Po ukończeniu studiów na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej związał się z biurem projektowym KB – Projekty Konstrukcyjne. Ma na koncie wiele zrealizowanych, ciekawych koncepcji (od Centrów Badań Innowacyjnych, przez ekspertyzy zabytkowych budowli, po projekty odbudowy ruin zamków). Przyglądając się jego karierze edukacyjnej i zawodowej należy wysnuć wniosek: uwielbia wygrywać konkursy. Był laureatem olimpiad, konkursu organizowanego przez NOT, stypendystą Rady Ministrów w szkole średniej i na studiach. Wygrał również konkurs na asystenta w Instytucie Projektowania na Wydziale Architektury PK, gdzie pracuje równolegle z praktyką inżynierską. W karierze zawodowej dr. inż. Stanisława Czernika na uwagę zasługują dwa konkursy nagrodzone tytułami Budowa Roku:

- w roku 2018 za halę gimnastyczną krakowskiego Sokoła - ekspertyza i rysunki wykonawcze wzmocnienia zadaszenia (nagroda I stopnia),

- w roku 2019 za wieżę widokową w Krynicy-Zdroju.

Ten ostatni projekt (w głównej mierze) zrealizowany w Biurze KB – Projekty Konstrukcyjne, zapracował również na tytuł Inżyniera Roku 2019.  Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju  była budowana etapami, a jednym z największym wyzwań było posadowienie wewnętrznego trzonu stalowego o wysokości 49,5 m. Podczas budowy zastosowano nowatorskie systemy montażu i kolejności ich złożenia. Ścieżka wraz z wieżą zaprojektowana została w ten sposób aby zminimalizować konieczność wycięcia drzew.

Dr inż. Stanisław Czernik regularnie bywał na tej budowie, ale jej rozmach i wyjątkowość poczuł dopiero wtedy, gdy po raz pierwszy na sam szczyt zabrał żonę i tatę. Ich reakcja była tak spektakularna, że wtedy poczuł się spełniony jako inżynier: dla takich chwil warto robić, to co robimy!

 

W kategorii „Wykonawstwo”: statuetkę i tytuł Inżyniera Roku 2019 otrzymuje mgr inż. Tomasz Blecharski za realizację nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu

Mgr inż. Tomasz Blecharski, absolwent budownictwa na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, na rynek pracy w charakterze inżyniera wkroczył w 1998 r. Na koncie ma kilkadziesiąt spektakularnych realizacji. Brał udział w projektowaniu m.in.  Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii UJ, modernizacji zakładów Philippa Morrisa, huty w Głogowie i Bytomiu oraz realizacji kilku centrów handlowych, w tym Galerii Kazimierz w Krakowie i Plazy w Poznaniu, kompleksów mieszkaniowych (os. Europejskie, Browar Lubicz w Krakowie), biurowców (Edison i Pascal w Krakowie) oraz obiektów specjalistycznych (Łącznik Balice czy Centrum Nauki i Badań EiT we Wrocławiu) . Od 2003 r. jest związany z WARBUDEM. Był kierownikiem projektu budów Serwerowni Onet oraz szpitala CUMRIK, które zostały nagrodzone tytułem Budowy Roku 2009 i 2013. Od 2015 r. pracował na budowie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu jako dyrektor kontraktu. We wrześniu ta inwestycja otrzymała tytuł Budowy Roku 2019.

Warbud SA - jako lider konsorcjum - wykonał największy  zespół szpitalny w Polsce i jeden z największych w Europie. Obiekt powstał w formule „zaprojektuj i wybuduj”. To ultranowoczesny kompleks dwudziestu obiektów, wśród których znajduje się dziewięć ośmiokondygnacyjnych budynków szpitalnych, rozpiętych na blisko 15-ha działce. Pomieści 925 łóżek, największy w Polsce blok operacyjny składający się z 20. sal operacyjnych (w tym     dwie hybrydowe i dwie transplantacyjne), 31 oddziałów klinicznych, 28 poradni specjalistycznych oraz bogate zaplecze techniczne i dydaktyczne. Ważną częścią inwestycji są obiekty drogowe i garażowe z 1254 miejscami parkingowymi, ciągami pieszymi i jezdnymi oraz lądowiskiem dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. SU ma ponad 3000 pomieszczeń. Przy pracach instalacyjnych i wykończeniowych pracowało w szczytowym momencie 1200 robotników i ponad 100 inżynierów. Kiedy pytamy Inżyniera Roku o kamienie milowe na tej ogromnej budowie, odpowiada, że trudno je wymienić. Było ich bowiem ponad 130. Trudno też zliczyć kilometry kabli, przewodów, tony betonu, stali i tysiące sztuk dostaw urządzeń i materiałów.

Jak twierdzi nasz laureat, w tym obiekcie wszystko jest „naj”: najnowocześniejszy, najbardziej innowacyjny, najbardziej ekologiczny, największy, najbardziej przyjazny dla pacjenta, personelu medycznego i szkolących się studentów. Części wspaniałego wyposażenia i wyjątkowych rozwiązań nie może w tej chwili w pełni wykorzystać, bowiem jego działalność została zdominowana przez potrzeby najciężej chorych na COVID-SARS-2. Strach jednak pomyśleć, co by było, gdybyśmy w dobie epidemii nie mieli w Krakowie najnowocześniejszego szpitala w Polsce.